Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç kiralama şartları araba kiralamak isteyen kişilerin karşısına veya firmaların yerine getirmenizi talep ettiği unsurlardır. Normal koşullarda çok basit gibi gözükse de aslında araba kiralamanız için çok önemli bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İlk kez araba kiralayacaksanız veya seyahate çıkacaksınız öncelikle bu şartların neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bu şekilde araç kiralama hizmeti almanız, sorun yaşamadan hizmet almanızı sağlayacaktır.

Araç Kiralama Hizmeti Alırken Şartlar

Araba kiralama şartları denildiğinde atlanmaması gereken çok önemli maddeler sayılır. Araba kiralama hizmeti almak istediğinizde bilmeniz ve yerine getirmeniz gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

Sürücü yaşınız 21 olması gerekiyor

Araç kiralama hizmeti almak istediğinizde karşınıza çıkacak ilk şart yaş şartıdır. En az 21 yaşında olduğunuzda ekonomik bir araç kiralayabilirsiniz. Orta sınıf bir araç için ise sizden istenen yaş şartı en 25 olmanızdır. Büyük ve lüks bir araç kiralamak istediğinizde ise en az 28 yaşında olmanız gerekir.

Ehliyet süresi

Araç kiralamak istediğinizde sadece ehliyet sahibi olmanız değil aynı zamanda ehliyet sürenizin de bazı şartları vardır. Ekonomik, üst ve orta sınıf araçlar için en az 2 yıllık ehliyet sürücüsü olmanız gerekir. Büyük ve lüks araçlar için ise en az 3 yıllık ehliyet sürenizin olması gerekir.

Ek sürücü bildirilmeli

Araç kiralama hizmeti aldığınızda yasal olarak aracı yalnızca sizin kullanmanız gerekir. Eğer sizden başka biri aracı kullanacaksa mutlaka önceden bunu bildirmeniz gerekir. Aksi durumunda kaza yaptığınızda eğer sürücü farklı ise kasko zararı karşılamaz.

Kilometre sınırı

Araç kiralanırken, ödediğiniz ücrete dahil olan bir kilometre sınırı vardır. Bazı araçlarda sınırsız km seçeneği vardır ve bu araçlarda herhangi bir şekilde sizlere şart sunulmaz. Sınırlı araçlar ise km aşım durumunda sizlerden ekstra ücret talep edilir.

Kasko/Sigorta için bazı önemli şartlar gerekir

Kiraladığınız araçla yapacağınız kaza durumlarında eğer gerekli şartları yerine getirdiyse kasko zararı karşılar. Araba kiralamak için şartlar olduğu gibi kasko koşulları için de aynı şekilde şartlar vardır. Araç sürücüsü, aracı başında uyuşturucu ve alkol kullanırsa sigortanın geçerliliği gider. Bunun yanı sıra yasal hız sınırının aşılması, yük haddinin aşılması, aracı yasal olarak yetkili dışında birinin kullanması da sigorta ve kasko koşullarının yerine getirilememesine neden olur.

Araç kiralama koşulları arasında sayılabilecek daha birçok şey vardır. Ancak yukarıda belirttiğimiz koşullar en önemli ve mutlaka bilinmesi gerekenlerdir.


İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon